PROPOLIO SUDĖTIS IR JO GYDOMOSIOS SAVYBĖS
Bičių pikis, arba propolis - natūralus antibiotikas

 

Propolis, atėjęs iš amžių glūdumos į šiuolaikinę mediciną, dar ir šiandien gaubiamas paslapties, o kažkada jam buvo priskiriamos stebuklingosios savybės. Prieš keletą tūkstančių metų iki Kristaus gimimo Senovės Egipte propolį žyniai naudojo mirusiems balzamuoti. Egiptiečiai jį taip garbino, jog įdėdavo mirusiems kaip įkapes, kad šis saugotų juos pomirtinėje kelionėje. Apie propolio vartojimą gydymo tikslams šiek tiek žinių yra Plinijaus Vyresniojo ir imperatoriaus Nerono rūmų gydytojo Dioskarido knygose.  Tokių žinių galima rasti ir Galeno, Verono darbuose. Garsiajame „Gydymo mokslo kanone” Avicena „juodąjį” vašką rekomendavo įvairioms ligoms gydyti.

Įvairių tautų empiriškai nustatytos gydomosios propolio savybės pasitvirtino, atlikus jo mokslinius tyrimus. Kartais atrandamos iki šių dienų nežinomos, ypač dideles perspektyvas turinčios propolio naudojimo galimybės.

Propolis - tai augalinės ir gyvūninės kilmės produktas, bičių pagamintas iš natūralių, biologiškai aktyvių medžiagų, kurias bitės renka nuo įvairių medžių ir augalų jaunų šakeliu bei pumpurų. Šias sakingas medžiagas bitės sumaišo su savo seilėmis, fermentais, vašku bei žiedadulkėmis. Jį bitės naudoja koriams sutvirtinti, aviliams dezinfekuoti, jų plyšiams užlipdyti, svetimkūniams balzamuoti.

Propolio gydomąjį poveikį sąlygoja daugybė biologiškai veikliųjų junginių, įeinančių į jo sudėtį. Daugiausia yra polifenolinių junginių, iš kurių pagrindinę dalį sudaro flavonoidai. Svarbios yra aromatinės rūgštys, jų esteriai, eteriniai aliejai, mikroelementai, vitaminai ir aminorūgštys. Šios medžiagos yra fiziologinių organizmo procesų bei imunologinių reakcijų sudėtinė dalis. Jos būtinos organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Būtent dėl savo ypatingos sudėties propolis turi specifinį poveikį, su kuriuo negali susilyginti nė viena iš žinomų natūralių gamtos sukurtų produktų ar chemikų susintetintų medžiagų. Propolis nėra giminingas nė vienam iš dabar vartojamų profilaktinių ar gydomųjų preparatų.

Propolio farmakologinės savybės

Moksliniai tyrimai patvirtino, kad propolis gali padidinti imuninių ląstelių aktyvumą, sureguliuoti organizmo endokrininę veiklą, pagerinti medžiagų transportavimo mechanizmus, suaktyvinti kraujagyslių pralaidumą, atkurti patologinio proceso pažeistų organų veiklą, sustiprinti ATF veikimą ir padidinti ląstelių gebėjimą sintezuoti ribonukleinines rūgštis. Jis didina organizmo energetines atsargas, dėl to pagerėja jo funkcijos senstant ar ligos atveju, esant hipoksijai (deguonies trūkumui) ar apsinuodijus.

Propolis - vienas stipriausių narūralių antibiotikų, pasižyminčių itin plačiu veikimo spektru. Juo gydant, neišsivysto mikroorganizmų atsparumas, nepažeidžiama skrandžio ir žarnyno mikroflora. Nustatyta jog bakteriostatinis ir bakteriocidinis propolio poveikis gali būti paaiškinamas mikroorganizmų baltymų sintezės slopinimu. Užsienio šalyse ir Lietuvoje atliktų propolio antimikrobinio aktyvumo tyrimų duomenimis, jo veikimas yra pakankamai stiprus. Jis stipriau veikia gramteigiamas, negu gramneigiamas bakterijas.

Antibakternes propolio savybes lemia flavanoidai - pinocembrinas, pinoboksinas, galanginas, aromatinės rūgštys ir jų esteriai (ferulo, kavos, cinamono) bei diterpenoidai. Be antimikrobinio poveikio, propolis pasižymi stipriu uždegimą slopinančiu veikimu, skatina audinių epitelizaciją, slopina skausmą ir trombocitų agregaciją, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Pastarųjų metų literatūros šaltiniuose nurodoma, kad minėtomis savybėmis pasižymi esantis propolyje kavos rūgšties fenetilo esteris, kuris turi ir antivirusinių savybių.

Propolis pasižymi ir imunitetą stimuliuojančiu veikimu. Nustatyta,  kad propolis slopina ŽIV replikaciją (dauginimąsi) ir moduliuoja imuninį atsaką, todėl gali būti naudojamas kaip natūralus imunitetą reguliuojančiomis savybėmis pasižymintis produktas.

Kinų mokslininkai teigia, kad vandeninis ir etanolinis propolio ekstraktas mažina gliukozes, bendrojo cholesterolio, mažo ir labai mažo tankio bei didina didelio tankio lipoproteinų kiekį žiurkių, sergančių dirbtinai sukeltu diabetu, kraujyje.

Šaltinis: Bitininkas.lt

Fitoterapeutas Juozas Ruolia įspėja...


PROPOLIO GYDOMOSIOS SAVYBĖS STEBINA NET GYDYTOJUS

 .